New آب انبار باسیلیکا

آب انبار باسیلیکا

1بیشتر بدانید

 آب انبار (باسیلیکا) استانبول یکی از اماکن دیدنی استانبول

به احتمال زیاد شما هم به عنوان مسافر تور استانبول با من موافق هستید که در یک روز گرم تابستان به  یکی از جاهای دیدنی و خنک استانبول پناه ببرید. پس از رفتن به آب انبار، متوجه خواهید شد که قطعا آنجا یک پناهگاه ایده آل است که با شرایط جهان خارج از آن کاملا متفاوت است، مکانی سرد و مرموز!!

More details

خدمات

نظرات و امتیازات

کلیسای آب انبار استانبول یا آب انبار باسیلیکا

این مخزن آب زیرزمینی به عنوان مخزن اصلی آب شهر قسطنطنیه در قرن چهارم میلادی و با عناوین Yerebatan Sarayi (کاخ صخن) و یا Yerebatan Sarnici (کاخ غرق شده) در کنار دیگر اماکن دیدنی استانبول شناخته شده است. در اوایل دوره بیزانس، امپراطور روم شرقی در اطراف و داخل شهر مخزن های متعددی را ساخت تا نیازهای آبی ساکنان شهر را برآورده سازد، مخصوصا در طول جنگ هایی که در آن محاصره شهر تهدید جدی بود. بر اساس برخی از متون تاریخی، 7000 برده در ساخت آب انبار مشغول به کار بودند. آب مخزن از تپه های واقع در جنگلهای بلگراد که در فاصله 12 کیلومتری شهر قرار دارد تهیه می شد. پس از پیروزی امپراطوری عثمانی بر قسطنطنیه، عثمانی ها از آب مخزن برای آبیاری باغ کاخ توپکاپی استفاده می کردند. با این وجود، پس از نصب سیستم نسبتا مدرن آب، عثمانی ها از استفاده از آب مخزن دست کشیدند.

انبار باسیلیکا

مخزن آب انبار باسیلیکا استانبول این مکان دیدنی در چه زمانی کشف شد؟

در سال 1545 پتروس گیللیوس محقق فرانسوی در تحقیقاتش، به محلی برخورد کرد که ماهیان بسیار تازه ای در خیابان های نزدیک آنجا وجود داشت ومردم ادعا میکردند که در خانه های خود چاههای آبی وجود دارد که هم از آن آب می کشیدند و هم ماهیان تازه صید میکردند.محیط این آب انبار بی نظیر شهر استانبول در طول سالها دست مایه نویسندگان برای خلق آثار هیجان انگیز بود. از سری فیلمهای جیمز باند گرفته تا عشق روسی در سال (1963) و نقطه اوج هیجان توسط رابرت لنگدان در فیلم دنیای درون (2013) به وقوع پیوست البته نا گفته نماند که نمی توان مکان های تاریخی و غیر معمول بسیاری را پیدا کرد که این چنین آثاری را تحت تآثیر قرار داده باشند.

انبار باسیلیکا 2

یکی از جذاب ترین ویژگی های این مخزن دو سر ستون مدوزا است که به عنوان ستون هایی در انتهای مخزن واقع شده اند. بعد از گذشتن از ردیف ستونها، به سر مدوزا می رسید. این دو سر ستون مدوزا از شاهکارهای هنری رومیان باستان است. مدوزا یکی از سه خواهر گورگون بود، دیو زنی که در قلمرو زیرزمینی آب انبار قرار دارد و می تواند مردم را که به آن نگاه کنند تبدیل به سنگ کند. یکی از سرهای مدوزا در گوشه سمت چپ قرار دارد و دیگری در قسمت راست واقع شده است. بر طبق برخی تفسیرها، این سرها به گونه ای تنظیم شده اند تا بر قدرت چشمه های آب عظیم این آب انبار غلبه کند و ریزش بنا جلوگیری کند. در سراسر مخزن ستون ها در تماس با آب هستند و طوری صاف و دقیق در کنار هم قرار دارند که به صورت طبیعی تولید صدا می کنند و این صدا یادآور صدای Medusa برای گردشگران است.

سر ستون انبار باسیلیکا

حقایق شگفت انگیز در رابطه با آب انبار باسیلیکا استانبول

در آب انبار باسیلیکا 336 ستون غول پیکرمرمری به ارتفاع 9 متر برای حمایت از ساختار سازه در 12 ردیف 28 تایی وجود دارد.

در جدیدترین برآورد صورت گرفته بیش از 80 مخزن زیرزمینی در استانبول وجود دارد، اما آب انبار باسیلیکا استانبول بزرگترین و بهترین حفره است.

این آب انبار زیرزمینی استانبول اندازه کلیسای جامع وسعت دارد؛ وسعت آن به 143 متر طول و 65 متر عرض می رسد و می تواند آبی به اندازه 80،000 متر مکعب (یا 17.5 میلیون گالن) را در خود نگه داری کند.

ساعات کار آب انبار باسیلیکا استانبول

روزانه از ساعت 9 صبح تا 7 بعدازظهر میزبان گردشگران بوده و بها بلیط آن 20 لیر ترکیه است.

چگونه می توانیم به آب انبار باسیلیکا استانبول برویم؟

این مکان دیدنی در مرکز منطقه سلطان احمد واقع شده است و نزدیکترین مکان به جاهای دیدنی دیگر استانبول مانند: مسجد آبی، کاخ توپکاپی و ایا صوفیه است. این موضوع را در نظر داشته باشید که گاهی اوقات یک صف طولانی در مقابل درب ورودی آن وجود دارد.

نظرات

توسط روشن 02 Jul 2020 (آب انبار باسیلیکا) :
(5/5

کلیسای آب انبار استانبول عالیه

آب انبار باسیلیکا یا همون کلیسای آب انبار و حتما بازدید کنید خیلی خوبه ولی برای عکس گرفتن زیاد مناسب نیست چون یه مقدار تاریکه