New بازار بزرگ (قدیم) استانبول

بازار بزرگ (قدیم) استانبول

1بیشتر بدانید

بازار قدیم استانبول در ترکیه
بازار بزرگ استانبول در برنامه های تفریحی و گردشگری تورهای استانبول جا گرفته و جزو مهمترین اماکن دیدنی استانبول میباشد وحتما دلیل خوبی برای آنها وجود دارد؟!
 این بازارعظیم، بزرگترین بازار با سقف پوشیده در جهان است. از آنجایی که اندازه و تنوع کالاها در بازار بزرگ استانبول زیاد است، توصیه میکنیم که برای از دست ندادن حتی قسمتی از بازار حتما این مقاله را با دقت دنبال کنید

More details

خدمات

نظرات و امتیازات

گرند بازار استانبول و تاریخچه آن برای تور های استانبول:


بزرگترین و قدیمی ترین بازار سرپوشیده جهان،  به ابعاد 30700 متر مربع با بیش از 60 خیابان و کوچه و 4000 مغازه است.  هسته اصلی و مرکزی بازاربزرگ استانبول توسط سلطان محمد فاتح در سال 1461 به پایان رسید.نام قبلی آن "bedesten" است که اشاره به  بازار سالن مانندی دارد که با مغازه ها و مناطق مختلف پوشیده شده است.


 در طی سالهای متمادی بازار بزرگ استانبول از هسته مرکزی و از دو قسمت گسترش یافته و تبدیل به یک مجموعه گسترده و مسقف با هزاران مغازه شده است.

علاوه بر موارد یاد شده امکانات گوناگون دیگری برای بازرگانانی که در آنجا کار می کردند وجود داشت مانند: هتل،رستوران ها، حمام و مسجد، و همچنین حداقل 10 اتاق نماز. امروزه این بازارشهربه مانند یک شهر دارای یک ایستگاه پلیس، یک مرکز بهداشتی، اداره پست، شعبات متعدد بانک ها و یک مرکز اطلاعات گردشگری است.


نام خیابان برای بازار بزرگ استانبول با توجه به عملکرد اصلی آن خیلی چیزعجیبی نیست. قسمت  Aynacılar Sokak برای فروشندگان آینه ایجاد شده بود، بخش خیابانHalıcılar  بود که در آن halı  یا فرش فروخته می شد وخیابانKeseciler  برای فروشندگان kese بود، پارچه  نرمی که برای حمام استفاده می شده است.
 این موارد باعث شده است که امروزه بازار بزرگ استانبول دیگر مرکز تجاری استانبول نیست، بلکه یکی از بهترین مکان ها برای  چشیدن طعم زندگی در دوران عثمانی ترکیه است.


 بازار بزرگ


 بازار بزرگ قدیم استانبول  در یک نگاه:


قسمت اصلی بازار بزرگ استانبول مجموعا 64 خیابان و 22 ورودی دارد، اما همه ی قسمتهای اطراف آن تاریخی در نظر گرفته شده است که بخشی از بازار بزرگ است.شما میتوانید رزرو هتل استانبول خود را در خیابان فاتیح نزدیک گرند بازار انجام دهید.


در تور استانبول اگر وقت شما محدود است و بسته به آنچه شما دنبال آن هستید، کشف قسمتهای مختلف اطراف یک ورودی خاص می تواند مفید باشد.  خریداران طلا و جواهر ممکن است ساده ترین راه را ورودی بایزید بدانند واز قسمت خیابانKalpakcılar  استفاده کنند، که اصلی ترین پیاده رو از نورعثمانیه است.  هنگام ترک بازار از طریق آن ورودی، شما به قسمت نورعثمانیه وارد میشوید که با بسیاری از فروشگاه های جالب و متنوع پر شده است.  در نهایت بین بایزید و ورودی نورعثمانیه ورودی carsikapi است که هنگام استفاده از آن متوجه می شوید که آسان ترین راه برای عبور از پیچ و خمهای زیاد بازار بزرگ استانبول است.زنجیرهان برای گردشگران نه تنها جایی برای خرید فرش است بلکه علاقه مندان به تاریخ را به سمت خود جذب میکند. ساده ترین راه برای رسیدن به آن از طریق ورودی نورعثمانیه است، به دنبال آن مسیر به ورودی Mercan می رسید.
 
بازار قدیم استانبول و آداب و معاشرت و خرید از مغازه دار های آن
 
از گذاشتن وقت خود  برای گفتگو و معامله لذت می برید!
تلاش شما برای دیدن کل بازار بزرگ استانبول به عنوان یکی از بزرگترین جاهای دیدنی استانبول در یک بعد از ظهر یک کار غیر واقعی است.  با در نظر گرفتن این نکته، بهتر است بازار بزرگ استانبول را با یک سرعت آرام و بدون عجله از یک مغازه به مغازه دیگر تجربه کنید. خرید نهایی شما به اندازه روند و ارتباطی که بین فروشنده و شما ایجاد می شود ارتباط دارد.  گفتگو و قدرت چانه زنی شما با فروشندگانی که اغلب به بیش از یک زبان مسلط هستند، چیزی است که تجربه بازار بزرگ استاتبول را متفاوت می کند.  ده ها فروشگاه بازار در کنار هم قرار گرفته اند و محصولات مشابهی را به فروش می رسانند.  خوردن چای به این معنی نیست که هر یک از طرفین معامله را تمام کرده اند بلکه نحوه ی استقبال از گردشگران در ترکیه است. اگر از پیشنهاد آنها خوشتان نیامد آنجا را ترک کنید و به دنبال یک معامله بهتر در جای دیگری از بازار بزرگ استانبول بگردید.


در استانبول هنگام خرید نکردن اجناس از فروشنده ناراحت نشوید!!


اگر چه بازار بزرگ استانبول اغلب احساس فوق العاده ای را به شما القا می کند، مخصوصا اگر تجربه اولتان باشدهمیشه مواردی وجود دارد که دلیلش کمی دانش شما از این بازار بزرگ است. شما به سرعت متوجه خواهید شد که هنگامی که دستان خود را بر روی یک محصول قرار می دهید، صرف نظر از این که آیا شما قصد خرید آن را دارید یا نه، مغازه دارهمیشه سعی میکند که به هر صورت آنرا به شما بفروشد. حقیقت این امر این است که فروشنده حالت تهاجمی خواهد داشت و احتمال دارد که باعث کدورت خاطر شما شود البته اگر ناراحت شدید، فقط به فروشگاه بعدی بروید.
 
باید از اشخاص بپرسید.
اگرچه در بازار بزرگ استانبول به نظر می رسد که همه نوع کالایی وجود داشته باشد ولی تنها برخی از مغازه ها ارزش بازدید و خرید اقلام فروشی خاصشان وجود دارد.  شهرت آنان زبانزد عام و خاص است، بنابراین اگر از مردم محلی مشاوره بگیرید، خواهید دید که بسیاری از آنها شما را به سمت موارد زیر راهنمایی خواهند کرد:
 
گرند بازار استانبول و جواهر فروشی


اگر از قسمت ورودی بایزید وارد بازار شوید، مجبور نیستید که به مانند مسابقه ماراتن به همه جواهرفروشی ها سر بزنید. اگر چه مغازه ها ممکن است بسیار شبیه هم به نظر برسند، اما بعضی از آنها بیشتر از دیگران خاص هستند.  فروشگاه برجسته Topkapı Özavar، انتخابهای گوناگونی از جواهرات رنگارنگ و خاص را به شما ارائه میدهد. جواهری که به شکل مار طراحی شده و در ویترین مغازه به نمایش درآمده است یه اثر ناب و تک از مجموعه ی مادلین آلبرایت است. نشانی فروشگاه: خیابانKalpakçılar  No.10
 فروشگاه جواهر Timuñin دارای دو شعبه است، یکی در بازار بزرگ استانبول و دیگری در محله با شکوه نیشانتاشی قرار دارد.  برش های شگفت انگیز الماس، جواهرات ساخته شده توسط طراحان معروف و ساعت های دست سازبه مانند یک گنج واقعی است. نشانی فروشگاه: خیابان Kalpakçılar  No.24-26
 جواهر بازار بزرگ


بازار بزرگ استانبول و فروشگاه لوازم  آنتیک


بازار بزرگ استانبول جایی است که اکثر فروشگاه های آنتیک در آن قرار دارد. بسیاری از فروشندگان در اطراف استانبول کالاهایی را به فروش می رسانند که به نظر خودشان عتیقه است، بنابراین پیدا کردن مکانی قابل اطمینان که ارزش این موضوع را درک کند بسیار مهم است. فروشگاه عتیقه فروشی Çalabi یکی از مکان هایی است که از سال 1880 به مشتریان و تور های استانبول در بازار بزرگ استانبول کالاهای خاصی را عرضه میکند. مجموعه ی این فروشگاه شامل طلا و جواهر، جواهرات شخصی مانند آینه ها و جعبه های کریستالی و اقلام خاص حکومت عثمانی میشود. نشانی فروشگاه: Sandal Bedesten Sokak No.6
 
 در Epoque شما به راحتی آثار هنری با سطوح شکست خورده، انگشترهای عتیقه ترکی با سنگ های زمرد و ساعت های جیبی را پیدا خواهید کرد.  از لوازم خانگی نقره گرفته تا ساعت و کارد و چنگال دراین فروشگاه عتیقه فروشی پر شده است.  
نشانی فروشگاه: Sandal Bedesten Sokak No.38
 
اگر علاقه مند به دریا و دریانوردی و رفتن به جاهای دیدنی هستید فروشگاه Minyatür’s Nautical Instruments گزینه های زیادی مانند: ابزارهای دریایی مینیاتوری، از نقشه های تاریخی، قطب نماها و تجهیزات غواصی را با اهداف تزئینی پیش روی شما قرار میدهد.
نشانی فروشگاه: İç Bedesten No.241
 
 فروشگاه صنایع دستی وعتیقه Eski با دارا بودن سه مغازه مجزا مجموعه ای از عتیقه های کوچک و بزرگ قرن نوزدهم و بیستم میلادی از کشورهای مختلف که قبلا به وسیله امپراتوری عثمانی جمع آوری شده اند را برای تور های استانبول به نمایش میگذارد.  نقاشی، خطاطی، قلیان، مجموعه تخته نرد، لوله های فوم دریایی و موارد ساخته شده از نقره، عقیق و کهربا همه در ویترینهای شیشه ای قرار گرفته اند.   
نشانی فروشگاه: Cevahir Bedesten No.152

آنتیک بازار بزرگ
 
بازار بزرگ استانبول (grand bazaar)  فروشگاه فرش و گلیم


در قلب قسمت Zincirli بازار بزرگ فروشگاهی به نام Şişko Osman وجود دارد که چهار نسل خانواده ای در آنجا مشغول به تجارت هستند و مجموعه وسیع و متنوع از فرش وگلیم را از سراسر کشور ارائه می دهد.  نام این شرکت از عثمان جد پدری خانواده گرفته شده است و این موضوع شما را با درک کارشان بیشتر آشنا میکند.
نشانی فروشگاه: Acı Çeşme Sokak، Zincirli هان No.15
 
Ethnicon نام قومی و معاصر این فروشگاه در بازار بزرگ استانبول است. فرشهای دست بافت و گلیمهای با طیف وسیعی از رنگ ها را می توانید در اینجا پیدا کنید. اکثر طرح ها بر روی قالی های موجود و با توجه ویژه به جزئیات و مو به مو بافته شده است.
نشانی فروشگاه: Takkeciler Sokak No.58-60
 
Şengör پس از شش نسل از مالکان خانوادگی آن، به این اسم نامگذاری شده است ودلیل آن این است که به نظرتان می رسد در این فروشگاه بازار بزرگ استانبول زمان متوقف شده است.  تخته فرشهای نادر از ابتدای تشکیل جمهوری ترکیه و عکس های خانوادگی به نمایش درآمده بر روی دیوار، بازدیدکنندگان را در زمان متوقف می کند.  
نشانی فروشگاه: Takkeciler Caddesi No.65


 گلیم بازار بزرگ.
 
منسوجات در بازار بزرگ استانبول در ترکیه


 پشتمال حمام (حوله هایی ترکی که در حمام استفاده می شود) و دیگر کالاهای سنتی را می توان در کنار ورودی اوروکولر و در فروشگاه Eğin Tekstil  یافت.  این فروشگاه از سال 1861 تا کنون به دلیل ظاهری کلاسیک و فروش طیف گسترده ای از محصولات جذاب که مورد علاقه بازدیدکنندگان قرار گرفته در حال خدمت رسانی است. پارچه های کم نظیر این فروشگاه در فیلمهای معروف کمپانی هالیوود مانند: هابیت، تروا، آخرین سامورایی و دزدان دریای کارائیب استفاده شده است.   
نشانی فروشگاه: Yağlıkçılar Caddesi No.1
 
برای خرید کالاهایی با الیاف کاملا طبیعی از جمله حوله، پتو، کلاه و شال که مربوط به قسمت آسیایی استانبول است به فروشگاه  Abdulla در بازار بزرگ استانبول بروید.  همچنین شما می توانید صابون و دستمالهای لایه برداری که با مواد طبیعی و از روغن زیتون ساخته شده اند را در آنجا بیابید.
نشانی فروشگاه:  Alibaba Türbe Sokak No.15
 
فروشگاه Sivaslı Istanbul Yazmacısı  که در بازار بزرگ قرار گرفته دارای مجموعه ای جذاب و دوست داشتنی از روسری، جوراب های ساق بلند، دستکش و دیگر محصولات محلی که عمدتا دستبند و تلهای سر ترکیه است می باشد.
 نشانی فروشگاه: Yağlıkcılar Sokak No.57
 
منسوجات بازار بزرگ

طرح و ایده خود را در بازار بزرگ استانبول بسازید!!


یکی از دلایل اصلی این که مردم محلی به بازار بزرگ  استانبول مراجعه می کنند و یا توریست ها رزرو هتل استانبول خود را در این منطقه انجام میدهند، محصولات سفارش سازی شده ای است که بسیاری از فروشگاه های آنجا ارائه می دهند.  در حالی که فروشگاههای بزرگ محصولات آماده شده را به نمایش میگذرانند اما صنعتگران در پشت میزهای کارگاه های خود در حال آموزش هستند. چندین نسل مالکان کارگاه ها در بازار بزرگ استانبول به حرفه خاصی مشغول بوده اند و مهارت ها از نسلی به نسل دیگر منتقل می شده است.زیورآلات و جواهرات مدرنی که با دانش و الهامات آنها از سنت های قرون گذشته استانبول در هم آمیخته و باعث شده تا ریشه های واقعی تجارت آنها روز به روز بیشترشود. ساختن سفارشات به زمان زیاد و همینطورداشتن مهارت زبان ترکی احتیاج دارد، بنابراین این پیشنهاد ممکن است برای گردشگرانی که زمان زیادی برای توقف درترکیه ندارند مناسب نباشد.


در دوران عثمانی، شناخت سبک استانبولی که با استفاده زیاد از مواد گرانبها انجام میشد قابل تشخیص بود، و تصویری از شهربه عنوان مرکزی صنعتی در منطقه در اذهان ایجاد می کرد.  امروزه پنج دسته ویژه از کالاهایی وجود دارد که به اسم استانبول شهرت یافته اند و عبارت است از: زنجیرهای مخصوص طلایی، آویزگل رز با الماس ویژه، مروارید، طلا و جواهر ساخته شده از سکه های طلایی و النگوهای منحصر به فرد. بسیاری از صنعتگران بر روی طرح های اصلی کار می کنند در حالی که دیگران در ساخت بر اساس درخواست مشتری متخصص هستند.
 بسیاری از طلا و جواهر سازان در نزدیکی هسته اصلی بازار بزرگ استانبول در نزدیکی ورودی مرکان و در قسمتهای Zincirli،  
، Varakçı ، Kalcılar  Çulhacı   قرار دارد.
 
استراحت، خوردن و نوشیدن در بازار بزرگ استانبول


رستورانهایی که در بازار بزرگ استانبول واقع شده اند، یکی از بهترین های استانبول هستند وآن هم فقط یک دلیل ساده دارد: مشتریانشان و  تور های استانبول بسته به خدماتی که درچندین دهه می گیرند همیشه در طول عمرشان از کیفیت آنها صحبت میکنند.
 
با هم تعدادی از آنها را بررسی می کنیم:
 وقتی در بازاربزرگ قدم میزنید حتما به رستوران Aslan که متخصص در پخت و پز خانگی غذاهای ترکیه است هم سری بزنید. منوی غذاهای گرم و سرد خوشمزه بصورت روزانه تغییر میکند. دراین رستوران بیشتر بر کیفیت غذا تأکید میشود تا دکوراسیون آن.
نشانی رستوران : خیابان وزیرخانAslan  شماره 70، Çemberlitaş
 
یکی از رستوران های قدیمی بازار بزرگ استانبول Havuzlu نام دارد که در آن انواع غذاهای خانگی برای انواع سلیقه و همینطور طیف وسیعی از غذاهای رژیمی برای گیاه خواران و نقطه مقابل آن که انواع غذاهای کبابی است طبخ می شود. این واحد در سال  1960 میلادی تأسیس شده است.
نشانی رستوران:Gani Çelebi Sokak No.3   
 
اگر میخواهید در تور بازار بزرگ استانبول با یک فنجان قهوه اصیل ترکی انرژی لازم برای ادامه مسیر را به دست آورید حتما سری به قهوه خانه Şark Kahvesi بزنید.  
نشانی قهوه خانه: خیابانYağlıkçılar  No.134
 
چگونه به بازار بزرگ استانبول در ترکیه برویم
همانطور که گفته شد بازار بزرگ استانبول در منطقه بایزید استانبول (نزدیک سلطان احمد) واقع شده است، بنابراین از هتل محل اقامت خود بخواهید جزئیات اتوبوس هایی که در این مسیر عبور و مرور می کنند را به شما بدهند.  اگر شما در منطقه سلطان احمد، بیوگلو، فتیح، امینونو یا تکسیم رزرو هتل خود را انجام داده اید می توانید با مترو از طریق ایستگاه هالیچ یا ایستگاه پایانی آکسارای و با پیاده روی مختصری حدود 15 دقیقه به آنجا برسید. اگر باز هم فکر میکنید که مسیر را گم میکنید از نقشه های گوگل استفاده کنید.

رزرو هتل استانبول نزدیک گرند بازار

شما اگر علاقه مند به بازدید از اماکن دیدنی استانبول و بازار بزرگ و قدیمی در تور استانبول خود هستیند میتوانید از طریق کارگزاری هتل های استانبول istbookinghotel هتل مورد نظر خود را از میان هتل های خیابان فاتح استانبول انتخاب و با مناسب ترین قیمت رزرو نمایید.

نظرات

توسط روشن 18 Jun 2020 (بازار بزرگ (قدیم) استانبول) :
(5/5

بزرگ و سرگرم کننده

بازار بزرگ استانبول یا گرند بازار استانبول ترکیبی از بازار تهران و بازار رضا مشهد میباشد البته در وسعت بسیار بزرگتری که توی اون همه چیز داره حتما در سفر استانبول به این بازار سری بزنید.