New برج دختر استانبول

برج دختر استانبول

1بیشتر بدانید

برج دختر استانبول
یکی از جاذبه های گردشگری و اماکن دیدنی استانبول میباشد . جایی که دریای مرمر به بسفر میرسد .در قسمت پایین میتوانید دلیل ساخت این برج کوچک و رازهای آن آشنا شوید و در تور استانبول خود با دیدی باز از برج دختر استانبول بازدید نمایید و یاد بگیرید چگونه به برج دختر استانبول بروید.

More details

خدمات

نظرات و امتیازات

برج دختراستانبول ساخت آن به زمان های قدیم بر می گردد حتی بعضی قدمت برج دختر را 2500 سال پیش می دانند. این برج منحصر به فرد که یکی از اماکن دیدنی استانبول به شمار می رود، تمام تاریخی که برشهراستانبول گذشته را شاهد بوده است. از دوران باستان شروع شده، از امپراطوری بیزانس و یونان باستان گذشته و دوران سلاطین عثمانی را پشت سر گذاشته و در پایان این دوره های تاریخی برج دختر استانبول به شکل امروزش بر ما وارد شده است.
 
 از برج دختراستانبول چه استفاده ای می شده است؟
 به گفته یارپیر، یکی از محققان روم باستان،منطقه ای که برج در آن واقع است ابتدا از قسمت آسیا جدا شده و بعدها به یک جزیره تبدیل شده است .او تاریخ پیدایش جزیره را سال 410 میلادی میداند. در آن زمان، فرمانده ی آتنی از این جزیره برای کنترل رفت و آمد نیروی دریایی و به عنوان دفتر گمرکی استفاده میکرده است. پس از آن فرمانده یونانی چارز برای همسرش بر روی ستون های سنگ مرمر این برج مقبره ساخته بود.
 
 برج دختر استانبول


برخی از اهداف استفاده از برج دختر استانبول در ترکیه
 
برج دختر استانبول در زمان آرامگاه 
گفته شده است که در ستون های مرمر این برج برای همسر فرمانده چارز مقبره ای طراحی شده است. اما برخی منابع تأکید می کنند که این آرامگاه در شهر ساحلی در Usküdar، استانبول واقع شده است.


برج دختر استانبول در زمان قلعه
فرماندهان آتنی از این برج با استفاده از زنجیرهایی به كنترل نیروهای اسپارتها در پایان جنگ بین آتن و اسپارتها در سال 411 میلادی می پرداختند و تقریبا برج را به قلعه ای تبدیل کرده بودند.


برج دختر استانبول در زمان برج دفاعی 
در سال 1100 میلادی اولین ساختار برج مانند توسط امپراطور بیزانس Manuel Comnenos  به عنوان یک برج دفاعی ساخته شد و نام برج کوچک را برای او استفاده کرد.


برج دختر استانبول در زمان بیمارستان 
هنگامی که بیماری تب گوسفندی به صورت اپیدمی درسال 1830 خود را در استانبول نشان داد، برج دختر به عنوان یک بیمارستان قرنطینه (محلی برای دور نگه داشتن افراد بیمار از سالم) استفاده می شد.


برج دختر استانبول در زمان دفتر گمرک
می گویند که فرمانده آتنی Alkibiades، با كنترل ورود و خروج به تنگه بسفور با جا به جایی زنجیرهایی که به دو طرف تنگه بسته بود حق گمركی (مالیات) از قایقها و کشتی ها می گرفت.


برج دختر استانبول در زمانفروشگاه 
پس از آنکه فروشگاههای دریایی در سال 1990 تخریب شدند، به این نتیجه  رسیدند که باید سیانور، که نوعی ماده ی سمی شیمیایی است  و دفع موش ها و سایر انواع حشرات و جانوران موذی مورد استفاده قرار می گرفت را در برج دختر نگهداری می کردند. اما وقتی دیدند که این ماده باعث مختل شدن رفتار کارکنان می شود از آنجا بیرون بردند.


برج دختر استانبول در زمان دژ دفاعی 
هنگامی که  سلطان محمد فاتح استانبول را ترک کرد، این برج توسط رومیها برای کنترل ورود و خروج از دریای مرمره مورد استفاده قرار می گرفت.


برج دختر استانبول در زمان فانوس دریایی
از کمی قبل پیش تا به امروز از برج به عنوان فانوس دریایی استفاده میگردد.
 
عناوین و داستان های متفاوت برج دختر استانبول
 به جز ویژگیهای یاد شده در مورد برج دختر استانبول، موارد بسیاری از داستان ها، افسانه ها، اسطوره ها در مورد برج نیز گفته شده است که برخی را برای شما بازگو میکنیم.
 
Battal Gazi در برج دختر استانبول
داستان Battal Gazi آخرین داستانی است که مربوط به دوران عثمان می شود در آنجایی که یک قهرمان ترکی به نام Battal Gazi وقتی وارد شهراستانبول شد عشق دختری وجودش را به آتش کشید و از آنجا که او در اطراف شهر شکست خورده بود مجبور شد که اردوگاه خود را در جزیره برج دختر استانبول ساخته و هفت سال در آنجا بماند.
 با توجه به این داستان، دلیل هفت سال اقامت  او در جزیره را عشق و علاقه به دختر صاحب برج می دانند.صاحبخانه وقتی موضوع را فهمید دخترش را در برج زندانی کرد چون میترسید Gazi Battal دخترش را برباید.اما در پایان  داستان، قهرمان ما سحرگاه با اسب خود هم دختر را از برج آزاد کرد و هم گنجهای برج را از داخل آن بیرون کشید.
 پس از آن، اصطلاح( پرنده سحرخیز کرمها را میخورد )در بین مردم رواج پیدا کرد.
 
افسانه Leandros برج دختراستانبول
Leandros مرد داستان ما عاشق یک راهبه مؤمن به نام هیرو میشود. ولی برای یک راهبه عشق ورزیدن به کسی گناه به حساب می آمد.هیرو که برای دعا و مناجات در برج  دختر زندگی می کرد، هر شب، آتشی را در برج ایجاد می کرد به طوری که Leandros  بتواند در دریا راه خود را پیدا کند و با شنا کردن  خود را به برج برساند و در کنار معشوقه اش آرام بگیرد. این کار شبهای متمادی انجام می گرفت تا یک شب که هیرو بر طبق روال شبهای گذشته آتشی ایجاد میکند تا عشقش را به سمت خود بکشاند ناگهان همان شب طوفانی به وجود می آید و آتش را خاموش میکند و leandros عاشق پیشه ما راه را گم میکند و در آبهای سرد بسفوربه کام مرگ کشیده میشود.هنگامی که هیرو بدن بی جانLeandros را در کنار صخره ها می بیند، زندگی را برای خود بی معنا می یابد و دست به خودکشی میزند.
 
افسانه پرنسس برج دختراستانبول
میگویند پیشگویی کشته شدن دختر پادشاه  از نیش مار زنگی را پیش بینی می کند و پادشاه را از این موضوع با خبر میکند.پادشاه که خود را درمانده میبیند دستور می دهد که جهت محافظت دخترش در دریا قلعه ای ساخته شود. سالها می گذرد و پرنسس در قلعه بزرگ و بزرگتر می شود ولی افسوس که پیشگویی آن جادوگر باید به تحقق مبدل شود. در یکی از روزها که ما یحتاج برج از ساحل  با قایقی فرستاده میشود مار زنگی خطرناکی خودش را در سبد میوه ها مخفی میکند. هنگامی که قایق به ساحل جزیره میشود مار خود را به اتاق خواب دخترک می رساند و جان او را در لحظه ای می گیرد.

افسانه برج دختر استانبول
 
برج دختر در فرهنگ معاصرشهراستانبول
 نه تنها عکسهای برج دختر در هر کمپین تبلیغاتی استانبول به عنوان یکی از جاهای دیدنی استانبول  استفاده می شود، بلکه این معنا را می رساند که این برج در موضوعات جدیدی که برای شهر استانبول به وقوع می پیوندد هم جایگاه ویژه ای دارد.جایگاه این برج به قدری رفیع است که مثلا به عنوان مکان مهمی در فیلم جیمز باند 1999، (جهان به اندازه کافی وجود ندارد) استفاده می شود و بعدها در بازی رایانه ای، Assasin's Creed: Revelations و همینطور Assasin، Niccolo Polo  به عنوان برجی با ساختار پیچیده استفاده می شود تا توسط شخصیت بازی، کلید Masyaf را که در آن پنهان شده بیابد.
 
کافه  و رستوران برج  دختر استانبول
 رستوران فوق العاده در جزیره برج دختر وجود دارد که غذاهای سنتی ترکی و بین المللی را در اختیار شما قرار می دهد.  قیمت غذاها در منوی رستوران Kız Kulesi ارزان نیست، اما شما پول طبیعت منحصر به فرد و چشم انداز خیره کننده آنرا می دهید و حتی میتوانید آزادانه وارد موزه برج دختر استانبول شوید.

رستوران برج دختر استانبول
 
چگونه می توانم به جزیره برج دختر استانبول برویم؟
 شما می توانید با یک قایق از Kabataş یا Salacak  با صرف هزینه 20 لیر ترکیه به آنجا برسید که  فاصله جزیره برج دختر از Kabataş  10 دقیقه کوتاه تر از محل Üsküdar می باشد.
البته حتما اطمینان حاصل کنید که برنامه زمانبندی حمل و نقل قایق ها را از قبل مورد بررسی قرار داده اید.

نظرات

توسط روشن 18 Jun 2020 (برج دختر استانبول) :
(4/5

خیلی خوب بود

ممنون از اطلاعات کاملتون من همیشه این برج و از توی کشتی عکسشو دیدم و نمیدونستم رستورانم داره.