New مترو استانبول (Istanbul Metro)

مترو استانبول (Istanbul Metro)

1بیشتر بدانید

مترو استانبول ارزانترین سیستم حمل و نقل:

هنگام رزرو هتل استانبول اکثر مسافرین تمایل دارند هتل مورد نظر آنها در نزدیکترین فاصله به ایستگاه مترو باشد. از آنجا که سیستم حمل و نقل استانبول بسیار گران است تصمیم گرفتیم در قسمت پایین شما را با مترو استانبول بصورت کامل آشنا کنیم تا برای رفتن به جاهای دیدنی استانبول از این شبکه حمل و نقل عمومی ارزان برای صرفه جویی در مبلغ سفر خود استفاده کنید.

More details

Used

نظرات و امتیازات

تاکنون هیچ نظر و امتیازی برای این هتل ثبت نگردیده است
با زبان فارسی

تاریخچه مترو استانبول:

قدیمیترین خط راه آهن شهری زیرزمینی در استانبول Tünel نامیده می شود که در 17 ژانویه سال 1875 بطور رسمی کار خود را آغاز کرد. Tünel به عنوان قدیمی ترین خط راه آهن شهری زیرزمینی است که پس ازتونل زیردریایی لندن که در سال 1863 ساخته شد در جایگاه دوم اروپا و همانطور در جایگاه اول خطوط راه آهن زیرزمینی شهری در قاره اروپا ایستاده است.

معرفی مترو استانبول:

مترو استانبول İstanbul Metrosu شبکه سریع حمل و نقل است که در شهر استانبول ترکیه واقع شده است.

مترو استانبول یک شرکت دولتی، تحت کنترل شهرداری استانبول است. قدیمیترین بخش مترو خط M1 است که در سال 1989 افتتاح شد؛ این مترو در حال حاضر شامل 89 ایستگاه در حالت خدمت است.

سیستم حمل و نقل استانبول شامل شش خط M1، M2، M3، M4، M5 و M6 مینی مترو است.

مترو استانبول با تونلهای زیر زمینی Marmaray و F1 Funicular و سیستم Tram modem T1 به هم متصل شده اند.

آموزش استفاده از مترو استانبول

مترو استانبول خط مترو M1

مهمترین خط مترو مناسب توریست ها در تور استانبول این خط مترو است. این خط مترو از ایستگاه ینی کاپی آغاز می گردد. پس از گذر از اتوگار یا همان ترمینال مسافربری، شهر استانبول به دو بخش تقسیم میشود که یک بخش از این مسیر تا میدان باجیلار ادامه پیدا کرده. این خط مترو در ایستگاه های متعددی با خطوط دیگر حمل و نقل درون شهری استانبول اتصال برقرار کرده که در ادامه مورد توجه شما قرار می گیرد.

خط M1 مترو استانبول

ایستگاه های مهم خط مترو M1

یکی از مهم ترین ایستگاه های این خط مترو کجاتپه است که این ایستگاه در مرکز خرید فروم استانبول و ایکیا توقف میکند.

ایستگاه مهم بعدی ایستگاه آکسارای است. این ایستگاه علاوه بر اینکه شما را در نزدیکی میدان آکسارای پیاده میکند، به راحتی به خط تراموای T1 هم دسترسی دارد، و شما با این تراموا امکان رفتن به جاهای دیدنی استانبول مثل کاخ توپ کاپی و گرند بازار را دارید.

ایستگاه مهم بعدی این خط مترو ایستگاه توپکاپی اولوباتلی است، این ایستگاه با تراموای T4 تقاطع دارد.

آخرین ایستگاه مهم تو این خط مترو ایستگاه بایرام پاشا مال تپه است که کنار مرکز خرید آکسیس توقف می کند.

 

مترو استانبول خط مترو M2

دومین خط متروی مهم شهر استانبول برای توریست ها این خط مترو است که مسیری پربازدید برای توریست ها نامیده می شود.این خط مترو از ایستگاه ینی کاپی که جزو شلوغ ترین ایستگاه های مترو استانبول است شروع شده و تا ایستگاه حاجی عثمان که به انتهای خط میرسد و مسیری پر رفت و آمد برای توریست ها رو در بر می گیرد امتداد دارد. این همان خط مترو تکسیم است که ایرانی ها این خط مترو را به اسم مترو تکسیم می شناسند.

خط M2 مترو استانبول

ایستگاه های مهم خط مترو M2

اولین و مهم ترین و شلوغ ترین ایستگاه این خط مترو همان ایستگاه تکسیم است که شما را در میدان تکسیم پیاده می کند و علاوه بر آن میتوانید با استفاده از فونیکولار به اسکله کاباتاش بروید و به گشت زدن با کشتی بپردازید.

دومین ایستگاه مهم این خط مترو ایستگاه استانبول وزنیجیلر یونیورسیتی است و از این جهت این ایستگاه مهم است که شما را در منطقه لالعلی آکسارای پیاده کرده و علاوه بر آن این ایستگاه با تراموای T4 تقاطع دارد.

ایستگاه مهم بعدی ایستگاه هالیچ است. این ایستگاه علاوه بر آنکه خودش بسیار زیباست شما را در نزدیکی اسکله امینونو پیاده کرده و با کمی پیاده روی می توانید به راحتی به این اسکله برسید

ایستگاه مهم بعدی ایستکاه عثمان بی است که شما رو به خیابان عثمان بی و نیشان تاشی  میرساند.

مراکز خرید نزدیک به خط مترو M2

شاید بتوان گفت که مهم ترین ایستگاه این خط مترو ایستگاه شیشلی مجیدیه کوی می باشد که شما را در طبقه پایین مرکز خرید جواهر پیاده میکند و به راحتی میتوانید به این مرکز خرید بروید و از خرید استانبول لذت ببرید یا به هتلی که در این منطقه رزرو کرده اید مثل هتل گرند جواهر بروید. علاوه بر آن این ایستگاه با خط متروباس استانبول هم مسیر است می توانید با این خط متروباس از روی پل بوعاز به قسمت آسیایی استانبول بروید.

ایستگاه مهم بعدی گایرت تپه است که علاوه بر تقاطع با متروباس شما را در نزدیکی مرکز خرید زورلو پیاده میکند.آخرین ایستگاه مهم این خط مترو ایستگاه استانبول تکنیک یونیورسیتی است که شما را نزدیک به مرکز خرید ایستینه پارک و پارک امیرگان پیاده کرده که می توانید لذت خرید و تفریح را در آنجا تجربه کنید.

مترو استانبول خط متروی مارمارای

خط مترو شهر استانبول که بزرگترین پروژه متروی این شهر هم محسوب می شود و دلیل آن این است که این خط مترو از زیر تنگه بسفور رد شده و قسمت آسیا را به اروپا متصل می کند و این قابلیت را ایجاد می کند تا به راحتی با این خط مترو بین دو قاره رفت و آمد کنید. این خط مترو با آنکه تعداد ایستگاه های کمی دارد ولی ایستگاه های مهمی را در بر می گیرد.

خط مترو از کازلی چشمه در بخش اروپایی شروع شده و در ایستگاه آیریلیک چشمه قسمت آسیایی به پایان می رسد. در این مسیر ایستگاه های ینی کاپی سیرکیجی اوسکودار قرار دارند که هر کدام ماهیت خاص خودشان را دارند.

ایستگاه ینی کاپی

همون طور که قبلا هم در متن اشاره شد این ایستگاه یکی از شلوغ ترین و مهم ترین ایستگاه های مترو استانبول است. زیرا سه خط از مهم ترین خطوط مترو این شهر در این ایستگاه با یکدیگر تلاقی پیدا می کنند. یعنی شما از هرجایی در استانبول می توانید با این خطوط مترو به بخش آسیایی بروید.

ایستگاه مترو استانبول

ایستگاه سیرکیجی و اوسکودار

دو ایستگاه مهم دیگر خط مترو مارامارای، سیرکیجی و اسکودار نامیده می شوند. ایستگاه سیرکیجی شما را در کنار اسکله امینونو پیاده کرده و همچنین این ایستگاه در تقاطع با خط تراموای T1 نیز قرار دارد. ایستگاه اسکودار که اولین ایستگاه بخش آسیایی محسوب می شود شما را در کنار اسکله اسکودار و نزدیک به برج دختر پیاده می کند و شما با چند دقیقه پیاده روی به راحتی می توانید به برج دختر برسید.

 مترو استانبول خط تراموای T1

یکی از قدیمی ترین خطوط حمل و نقل درون شهری استانبول این خط تراموا است که از اسکله کاباتاش شروع و تا منطقه باجیلار ادامه دارد و این مسیر از مکان های دیدنی زیادی عبور می کند. این خط تراموا از اسکله کاباتاش شروع شده و در مسیر خودش از اسکله امینونو و بعد از آن از مسجد ایاصوفیه و سلطان احمد، بازار سرپوشیده شهر استانبول و میدان آکسارای گذر کرده و از میان خیابان های استانبول راه خودش را ادامه می دهد و با عبور از منطقه زیتون برنو و مرتر و گونگورن به محله باجیلار استانبول می رسد.

 ایستگاه های مهم خط تراموای T1

همان طور که در بالا توضیح داده شد این خط تراموا از اسکله امینونو میگذرد. پس شما اگر در ایستگاه امینونو پیاده شوید می توانید به خط مترویمارمارای دسترسی پیدا کنید و همچنین می توانید از اسکله امینونو و تفریحات این اسکله لذت ببرید.

ایستگاه مهم بعدی ایستگاه سلطان احمد است که شما را در کنار مسجد ایاصوفیه و سلطان احمد پیاده میکند.

تراموا در استانبول

ایستگاه مهم بعدی ایستگاه کاپالی چارشی است که شما را در کنار بازار بزرگ سرپوشیده استانبول پیاده میکند. برای رسیدن به آکسارای می توانید در ایستگاه آکسارای پیاده شوید و اگر در ایستگاه یوسوف پاشا پیاده شوید می توانید خودتان را به خط مترو M1 برسانید و از آنجا به فرودگاه بروید. از ایستگاه های مهم دیگر این خط تراموا می شود به ایستگاه زیتون برنو اشاره کرد که علاوه بر تقاطع با مترو و متروباس، شما را درکنار خیابان مرتر استانبول پیاده میکند.

آخرین ایستگاه مهم این خط مترو ایستگاه گونگورن است که شما را در کنار مرکز خرید کاله پیاده میکند و این امکان را به شما می دهد تا با این خط تراموا به راحتی به مرکز خرید اوت لت استانبول برسید.

سیستم کاری

مترو استانبول در فاصله ایست زمانی 6 الی 10 دقیقه از ساعت 6 صبح تا ساعت ۲۴بامداد فعالیت می کند. در ساعات پیک مصرف، فواصل زمانی به 3 دقیقه کاهش می یابد. هزینه استفاده از مترو به ازای هر نفر 2.60 لیر ترکیه است. بلیط های اعتباری (اکبیل / کارت) محبوب ترین روش ها برای سفرهای طولانی است. بلیط Akbil در تمام خطوط مترو، تراموا، funiculars، قایق های مسافربری و اتوبوس معتبر است ولی نمی نتوان برای پرداخت هزینه تاکسی از آن استفاده کرد.

M1 خط:Yenikapı ↔️ Atatürk Airport / Kirazlı

2 M خط:Yenikapı ↔️ Hacıosman

3 M خط:Kirazlı ↔️ Metrokent–Olimpiyat

4 M خط:Kadıköy ↔️ Tavşantepe

5 M خط:Üsküdar ↔️ Çekmeköy

6 M خط:Levent ↔️ Boğaziçi Üniversitesi/Hisarüstü

از 89 ایستگاه عملیاتی مترو استانبول:

73ایستگاه به طور کامل در زیر زمین هستند

5 ایستگاه روی سطح هستند

9 ایستگاه در حال خاکبرداری هستند

2 ایستگاه هم به طور جزئی در زیر زمین هستند

اکثر ایستگاه های زیرزمینی مستقیما در زیر سطح خیابان بطور موازی قرار دارند که اجازه می دهد مسافران برای ورود به ایستگاه های مختلف از مکان های مختلف و بدون نیاز به عبور از خیابان ها رفت و آمد کنند. در داخل هر ایستگاه دستگاههای ارائه دهنده بلیت وجود دارد که مسافران باید برای پرداخت وجه از آنها استفاده کنند. ورودی و خروجی برخی ازایستگاه ها به طور مستقیم به ساختمان ها و سازه های مجاور آنها مانند مراکز خرید یا مراکز تجاری متصل هستند مثل آنچه که در بالا گفته شد.

آینده مترو استانبول

بخشی از اهداف شهرداری استانبول، گسترش شبکه حمل و نقل ریلی شهری به 630 کیلومتر (390 مایل) تا سال 2030 است.تا آنسال شهرداری استانبول سه خط جدید را افتتاح و شش خط باقیمانده را تکمیل می نماید.

ساعت کاری مترو استانبول

ساعت کاری مترو استانبول همه روزه از ساعت 6 صبح لغایت 12 شب میباشد که در ایام خاص تا 1 بامداد نیز تمدید میشود.

شما نیز اگر از مترو استانبول استفاده کرده اید و برای استفاده گردشگران تور استانبول نظرو مطلبی از این بابت دارید برای ما بنویسید.

نظرات

اولین کسی باشید که نظرتان را بنویسید !