New مسجد آبی استانبول

مسجد آبی استانبول

1بیشتر بدانید

مسجد آبی استانبول ترکیه

باید داخل آن شوید تا ببینید که چرا آنرا مسجد آبی می نامند.مسجد آبی یا همان مسجد سلطان احمد استانبول یا با عنوان سلطان احمد کیمیایی (یا مسجد سلطان احمد) شناخته شده است، این ساختمان زیبا و ارزشمند یکی از بزرگترین مساجد دوران عثمانی در سراسر ترکیه است.

More details

خدمات

نظرات و امتیازات

تاریخچه مسجد آبی استانبول

مسجد آبی استانبول به عنوان یکی از جاهای دیدنی استانبول در بین سالهای 1609 و 1616 توسط معمارمعروف عثمانی، محمد آقا و به دستور سلطان احمد ساخته شده است. این کار برای نشان دادن قدرت امپراطوری عثمانی در مقابل مسجد ایاصوفیه که در کنار میدان سلطان احمد قرار داشت صورت گرفت. بر خلاف ایاصوفیه، تالار مسجد آبی توسط چهار ستون "پای فیل" پشتیبانی می شود و گنبد مرکزی به (قطر 23.5 متر و ارتفاع 43 متر) در کنار چهار نیمه گنبد قرار دارد و تقریبا مربع شکل است. از آنجا که در ساخت مسجد آبی در ترکیه بیش از 20000 کاشی و سرامیک ساخته شده با دست به کار گرفته شده است،دلیل نامگذاری آن به مسجد آبی هم نیز می باشد. این کاشی ها در داخل کشور و به شکل گل های طلایی، گل رز، گل نعناع و طرح لیلی تزیین شده است که 260 پنجره مسجد آبی را به خوبی روشن کرده است.مهمترین قسمت داخلی مسجد آبی استانبول ، محراب آن است که از سنگ مرمر با ریزه کاری ها هنرمندانه ای ساخته شده است و دارای یک طاقچه استالکتیتی با یک پنل مستطیل در بالای آن است.محراب مسجد آبی با پنجره های بسیاری احاطه شده است. در سمت راست محراب، منبر زیبایی وجود دارد که امام جماعت مسجد آبی استانبول در هنگام نماز ظهر روز جمعه یا روزهای مهم دیگر به ایراد خطبه می پردازد. منبر مسجد طوری طراحی شده است که مردم می توانند امام جماعت را از تمام مکانهای مسجد هم ببینند و هم سخنان او را بشنوند.

مسجد آبی

حقیقت شگفت انگیزی در مورد مسجد آبی استانبول

گذشته از اندازه و زیبایی چشمگیر آن، یکی از عناصر متمایز کننده مسجد آبی استانبول از دیگر مساجد کشور ترکیه وجود شش مناره آن است.البته در تاریخ مسجد آبی استانبول آمده که ساخت این شش مناره به دلیل سوء تفاهم بوده است که وقتی سلطان احمد دستور داد که باید برای مسجد آبی استانبول منیت آلتین (مناره طلا) ساخته شود، معمار اشتباها altı minare (شش مینا) را شنیده بود!!

مسجد آبی 1

ساعت بازدید مسجد آبی استانبول

اگرچه مسجد آبی یکی از محبوب ترین اماکن دیدنی استانبول است اما هنوز هم به عنوان یک مسجد مشغول به کار است و در طول زمان نماز بروی گردشگران بسته می شود. به طور کلی زمان بازبودن مسجد آبی ترکیه از ساعت 9 صبح تا یک ساعت قبل از غروب آفتاب هر روز، به استثنای 90 دقیقه در هر زمان نماز و دو ساعت در نماز روز جمعه می باشد.توصیه می شود در هنگام بازدید از حجاب را رعایت کنید، اگر چه شال و لباس در صورت لزوم در درب ورودی قرار گرفته است.

مسجد آبی 3

چگونه به مسجد آبی استانبول برویم

ساده ترین راه برای رسیدن به مسجد آبی استانبول،استفاده از تراموایی است که شما را به سمت خیابان سلطان احمد منتقل می کند و از آنجا تا مسجد آبی دو دقیقه پیاده روی فاصله است.در زمان های شلوغ معمولا یک صف در مقابل درب ورودی شکل می گیرد و از مسجد آبی استانبول تا صحن حیاط مسجد ایاصوفیه تنها چند دقیقه راه وجود دارد.

چه مکانهای دیدنی دیگری در نزدیکی مسجد آبی استانبول قرار دارد

مسجد آبی استانبول در نزدیکی چندین مکان دیدنی دیگر، از جمله Hagia Sophia، کاخ Topkapi، موزه باستان شناسی، مخزن ریحانا و بازار بزرگ که در لیست جاهای دیدنی استانبول وجود داشته قرار دارد.همچنین می توانید به آرامگاه سلطان احمد واقع در خارج از دیوارهای شمال غربی مسجد آبی هم سری بزنید.

هتل های نزدیک به مسجد آبی استانبول

مسجد آبی استانبول به عنوان محبوب ترین جاذبه های گرذشگری استانبول ترکیه واقع است  و این مسئله باعث آن شده تا تعداد زیادی هتل متناسب با بودجه شما وجود داشته باشد. هتل های چهار فصل سلطان احمد و Armada از گزینه های لوکس آنجاست.

قیمت بلیط ورودی مسجد آبی استانبول

در مسجد آبی استانبول هیچ مبلغ ورودی دریافت نمی شود، بنابراین بازدیدکنندگان نگرانی در مورد هزینه نداشته باشند.

نظرات

توسط روشن 02 Jul 2020 (مسجد آبی استانبول) :
(4/5

مکانی شگفت انگیز

من واقعا به اماکن دیدنی و تاریخی علاقه مندم و مسجد آبی استانبول از اون جاهای خاص و دیدنی بود که واقعا منو شگفت زده کرد.