New مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه

1بیشتر بدانید

ایاصوفیه استانبول
 مشهور است ایاصوفیه را چنان غنی و هنری تزئین کرده بودند و جوری یهودیان امپراتوری روم مجذوب آن شدند که اعلام کردند: "معبد سلیمان، ما دیگر تو را فراموش کردیم!"
 ایا صوفیه که اغلب به عنوان هشتمین عجایب جهان شناخته می شود و یکی از جاهای دیدنی استانبول برای تور های استانبول قلمداد شود که عنوان یکی از تاریخنگارترین موزه های جهان را یدک میکشد.

More details

خدمات

نظرات و امتیازات

شهر استانبول از قرن های گذشته تا کنون بسیاری از تمدن ها را در خود گنجانده است که از آن میان بیزانس و امپراتوری عثمانی معروف ترین آنها به شمار می رود.امروزه این شهر ویژگی های این دو فرهنگ مختلف را در بر می گیرد و حقیقتا مسجد ایا صوفیه یک ترکیب کامل از اثرات امپراطوری عثمانی و بیزانس را تحت یک گنبد بزرگ به نمایش می گزارد.اگر به دنبال آن هستید که چرا این همه ویژگیهای منحصر به فرد برای مسجد ایاصوفیه قائل میشوند، بهتر است تجربیات قبلی خود را بازبینی کنید. مسجد ایا صوفیه ترکیه پس از حمله به قسطنطنیه توسط ترکهای عثمانی در سال 1453 و محاصره آنجا، سلطان محمد فاتح ایا صوفیه را مسجد ایا صوفیه اعلام کرد و نمازهای جمعه را در مسجد ایا صوفیه بر پا میکرد.ایا صوفیه به عنوان یک مسجد، یکی از مقدس ترین مساجد اسلامی جهان شناخته شده که یکی از اماکن دیدنی استانبول به شمار می رود. این مکان همچنین به عنوان مسجد اصلی استانبول برای نزدیک به 500 سال مورد استفاده قرار میگرفته که از جایگاه ممتازتری نسبت به مسجد سلطان احمد، مسجد سلیمانیه و مسجد رستم پاشا برخوردار بوده است.

مسجد ایاصوفیه

کلیسا، مسجد یا موزه ایا صوفیه استانبول؟!

به دستور مصطفی کمال آتاتورک و شورای وزیران ترکیه، ایا صوفیه ترکیه به عنوان یک موزه در سال 1935 افتتاح شد. امروزه حدود 10000 نفر در روز از ایا صوفیه بازدید می کنند و وزارت گردشگری ترکیه اعلام کرد که بیش از 3 میلیون بازدید کننده درسال از مسجد ایا صوفیه استفاده میکنند واغلب در ورودیهای آن صف های طولانی وجود دارد. حقایق شگفت انگیز ایا صوفیه استانبول گنبد مسجد ایا صوفیه استانبول ترکیه 180 فوت ارتفاع و 100 فوت عرض دارد که انقلابی در تاریخ معماری به شمار می رود. امروزه گنبد عظیم توسط چهار مناره، که در دوره عثمانی ساخته شده است، احاطه شده است. بیشتر کاشی های تزیین شده با نقوش مسیحیت ایا صوفیه در گالری فوقانی معبد واقع شده که در بخش زنان و مربوط به دوره های بیزانس و عثمانی می شود. قدیمی ترین کاشی های موجود در مسجد ایا صوفیه به قرن 9 میلادی بر میگردد. معمار بزرگ Sinan از ابعاد چشمگیر و معماری ایا صوفیه بسیار ناراحت بود، و زندگی خود را صرف تلاش برای بهبود آن کرد. او در نهایت با شاهکار خود، مسجد سلیمانیه در ادیرن، که گنبد آن فقط یک سانتی متر بزرگتر از ایا صوفیه بود کار خود را به پایان برد.

قدیمی مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه استانبول و ویژگی های آن آشنا میکنیم:

صوفیا به معنای حکمت در زبان یونانی است. وقتی نام کامل صوفیا را به زبان انگلیسی ترجمه میکنیم، حرم مقدس خداوند معنا می شود. ایا صوفیه به لوگوس اختصاص یافت که دومین فرد در تثلیث مقدس بود. دو کلیسا بیشتر به عنوان کلیساهای مقدس پذیرفته نشدند، اما تنها ایا صوفیه است که هنوز هم وجود دارد. هنگامی که کلیسا به مسجد تبدیل شد، تمام نمادهای مسیحیان این مکان حذف شدند. در کلیسای ایا صوفیه به مقدار ۵۰ پا از نقره خالص جهت تزئین داخلی آن استفاده شد که در حال حاضر در نمایشگاهی در موزه نگهداری می شود. فقط Patheon در رم باستان دارای گنبدی بزرگتر از گنبد ایا صوفیه درجهان است آن هم فقط به اندازه ی خیلی کم! مسجد ایا صوفیه در سال 1935 توسط نخستین رئیس جمهور ترکیه مصطفی کمال آتاتورک به یک موزه تبدیل شد. کلیسای ارتدوکس شرقی در سالهای 1018 در ایا صوفیه متمرکز شده است. مسجد آبی و مسجد سلطان احمد در استانبول با الهام از ایا صوفیه طراحی شده است. مسجد ایا صوفیه به عنوان یک موزه و یکی از جاهای دیدنی استانبول، امروزه تأثیرات و ویژگی های مسیحیت و اسلام را به نمایش می گذارد. مسجد ایا صوفیه دارای 40 پنجره در مکانی است که نمازگزاران می نشینند و به نهی از منع نورعرفانی شناخته می شوند. تعداد زیادی از بزرگان وعلما ریاضیدان و فیزیکدان در طراحی مسجد ایا صوفیه نقش پر رنگی را ایفا کرده بودند. بسیاری از کاشی های های مسیحی و نقاشی های دیواری، زمانی که ایا صوفیه توسط سلطان محمد دوم به یک مسجد تبدیل شد، گچ شدند. ایا صوفیه از لحاظ جغرافیایی در مکانی واقع شده است که از فاصله دور قابل مشاهده است. توپ های سنگی که توسط سلطان محمد مورد استفاده قرار گرفته بود در نزدیکی ورودی مسجد ایا صوفیه نمایش داده می شوند. ایا صوفیه یکی از مهمترین ساختمان های استانبول است و همیشه نیاز به ترمیم و مرمت دارد. ایا صوفیه بر روی خط گسل ساخته شده است و زلزله می تواند ساختار آن را پاره کند که باید با برخی از دیگر آثار استانبول ترکیه تقویت و مقاوم سازی شود.

سقف مسجد ایاصوفیه

چه چیزهایی را در مسجد ایا صوفیه استانبول از دست ندهیم؟

کاشی های خیره کننده و زیبا ایا صوفیه، مانند کاشی های منقش شده به تمثال جان باپتیست و مریم مقدس از قرن شانزدهم میلادی و همچنین تقابل نمادهای ادیان اسلامی و مسیحی که درایا صوفیه به نمایش درآمده است مانند محراب مركزی (نشان دهنده جهت مكه)، که تصویر کاشی های مادر باکره و کودک آن نادیده گرفته شده است. ستون برنزی که در شمال غربی مسجد ایا صوفیه واقع شده است و اغلب معتقداند که توانایی شفا دارد (امپراتور جاستینینچ سر خود را در برابر آن قرار داد و سردردش از بین رفت) به اینصورت است که باید انگشت شست خود را درسوراخ بچرخانید و مچ دست خود را در اطراف خود بچرخانید.

سقف مسجد ایاصوفیه 2

مسجد ایا صوفیه استانبول و جاهای دیدنی اطراف آن

محل قرار گیری ایا صوفیه در قلب منطقه سلطان احمد است که نزدیک به دیگر مکانهای مشهور استانبول از جمله مخزن ریحانا، کاخ توپکاپی، موزه باستان شناسی استانبول و مسجد آبی است. فاصله بین حیاط مسجد ایا صوفیه و مسجد آبی تنها دو دقیقه پیاده روی است. برای رسیدن به هر دو مسجد ایا صوفیه و مسجد آبی کافیست از Tütake تراموا به سلطان احمد و بعد از عبور از پارک به آنجا برسید.

مسجد ایاصوفیه استانبول

چگونه به مسجد ایا صوفیه در استانبول ترکیه برویم؟

ایا صوفیه در استانبول ترکیه واقع شده است. این قسمت اروپایی شهر در منطقه سلطان احمد(شهر قدیمی)، در نزدیکی قصر توپکاپی استانبول است. با کمی پیاده روی به هتلهایی میرسید که در نزدیک مسجد ایا صوفیه و در منطقه سلطان احمد واقع شده است وفاصله بین فرودگاه بین المللی استانبول تا ایا صوفیه 20 کیلومتر است. ممکن است شما برای رفتن به مسجد ایا صوفیه بخواهید از خطوط مترو یا تراموا استفاده کنید. نزدیکترین ایستگاه تراموا ایستگاه سلطان احمد است.هنگامی که از این ایستگاه خارج می شوید، ایا صوفیه تنها با کمی راه رفتن از شما فاصله خواهد داشت. اگر میخواهید خودتان بروید، سعی کنید بلیط آنلاین خریداری کنید، بنابراین مجبور نیستید چندین ساعت برای خرید بلیط صرف کنید و می توانید از هتل خود بخواهید که بلیط های آنلاین ایا صوفیه را برای شما رزرو کند.اگر شما این کار را نکنید، می توانید مکان خود را در اوایل صبح قبل از باز شدن درهای ایا صوفیه انتخاب کنید. اگر با کروز می روید می توانید از بندری که در کنار خیابان واقع شده است با خطوط تراموا به آنجا برسید.

زمان بازدید از مسجد ایا صوفیه ترکیه

مسجد ایا صوفیه همه روزه به جز روزهای دوشنبه پذیرای عموم مردم است. ایا صوفیه در تاریخ های 15 آوریل تا 1 اکتبر، از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر و با آخرین ورود در ساعت 6 بعد ازظهر باز است و در تاریخ های 1 اکتبر تا 15 آوریل، از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر و با آخرین ورود در ساعت 4 بعد ازظهر باز می باشد.مسجد ایا صوفیه در روزهای اول ماه مبارک رمضان و عید قربان به مدت نیمی از روز میزبان مراسم جشن فداکاری می باشد.

قیمت بلیت ایا صوفیه استانبول

هزینه ورودی برای هر نفر ۲۵ لیر ترکیه است که درحدود 14 دلار آمریکا یا 10 یورو برآورد میشود.

نظرات

توسط روشن 18 Jun 2020 (مسجد ایاصوفیه) :
(5/5

جای فوق العاده دیدنی است

از مسجد ایاصوفیه اینجا توضیحات خوبی داده شده و به نظر من نمیشه استانبول رفت و از این مسجد بازدید نکرد.