New کاخ توپکاپی استانبول

کاخ توپکاپی استانبول

1بیشتر بدانید

قصر توپکاپی استانبول (Topkapi Palace)


کاخ توپکاپی بزرگترین و از محبوب ترین اماکن گردشگری در  استانبول است.

کاخ توپکاپی در بین سالهای 1466 و 1478 توسط سلطان  محمد دوم در بالای تپه ای ساخته شده است، از شمال به شاخ طلایی، از سمت جنوب به دریا مرمره و از شمال شرقی به تنگه بسفرگسترده شده است.در اطراف این مکان دیدنی در استانبول هتل های زیادی جهت رزرو وجود دارد مطالب کامل تر را پایین همین صفحه

More details

خدمات

نظرات و امتیازات

کاخ توپکاپی استانبول کجاست ؟

کاخ توپ کاپی استانبول یکی از جاهای دیدنی استانبولترکیه و مرکز سیاسی امپراطوری عثمانی در بین قرون های 15 و 19 بوده است و بعد از آن قصردولما باغچه در حوزه آبریز دریا ساخته شد.

در تور استانبول تور لیدر ها شما را هنگام بازدید این مکان راهنمایی میکنند ولی ما در اینجا اطلاعات کامل تری از این مکان دیدنی در استانبول به شما میدهیم.

کاخ توپکاپی


تاریخچه کاخ توپکاپی استانبول ترکیه


پس از فتح قسطنطنیه در سال 1453،سلطان محمد دوم دستور داد تا کاخ باشکوهی درمحل حاضر خود در بالای خرابه باستانی بیزانس،  ساخته شود و درعین حال در طی ساخت آن، در کاخ کوچکتری که در آن دانشگاه استانبول امروز وجود دارد به سر برد.
هنگامی که سلطان به همراه خانواده خود به قصرتوپکاپی نقل مکان کرد، نام آن قصر را Topkapi  به عنوان "کاخ جدید" نامید.
اما مردم محلی آن را به عنوان "توپکاپی" که درزبان ترکی "دروازه توپ" معنا می شود را به دلیل توپ بزرگی که خارج از دروازه قصر توپکاپی و به یاد زمانی که  در فتح قسطنطنیه مورد استفاده قرار گرفت می نامیدند.
درابتدا حدود 700-800 نفرساکن کاخ توپکاپی بودند اما در طول قرن ها به طور چشمگیری افزایش پیدا کرد به اینصورت که حدود 5000 نفر در روزهای معمولی سال و تقریبا 10 هزار نفر در طول جشن ها افزایش یافت.  در میان این، Janissaries بزرگترین بخش از این جمعیت بودند که در حیاط اول کاخ توپکاپی قرار داشتند.

کاخ توپکاپی بزرگترین کاخ جهان است زیرا شهری درون یک شهراست!
دیوارهای اطراف کاخ توپکاپی حدود 5 کیلومتر است.  کاخ توپکاپی در طول سالهای اولیه حدود 700000 مترمربع مساحت داشت ولی در حال حاضر تنها 80000 مترمربع از این مساحت به علت ساخت و سازهای ساختمانی درزمین کاخ باقی مانده است.
در طول 400 صد سال حکومت در توپکاپی، هر سلطانی که پا در سرای توپکاپی میگذاشت بخشی به کاخ و یا سالن های بسته به سلیقه خود و یا نیازهای زمان اضافه میکرد. بنابراین امروزه شاهد آن هستیم که قصر توپکاپی توسط یک پیچ و خم از ساختمان های متمرکز در اطراف مجموعه ای از حیاط های مختلف که دارای گیت های محافظتی می باشد تشکیل شده است.  معماری آن عمدتا خاورمیانه ای است و ورودی قصر توپکاپی عبارت است از:دروازه اصلی (باب الهمایون درعربی یا دروازه امپراطوری) در مقابل میدان سلطان احمد و مسجد ایا صوفیه و دروازه دوم (باب السلام یا دروازه محبت) که در سال 1478 تکمیل شد. دروازه سوم (باب السعاده یا دروازه فداکاری)، هسته و مهم ترین قسمت های کاخ توپکاپی را از بخش های دیگر مانند خزانه داری جدا می کند.
 

قصر توپکاپی استانبول و حرمسرای آن


در ابتدا،حرمسرا در کاخ قدیمی باقی مانده بود و تنها یک قرن بعد توسط سلطان مراد سوم به محل فعلی خود برگردانده شده بود و مجددا با چندین ساختمان دیگر در طول چندین سال گسترش یافت.  حرم، به معنی "ممنوع" در زبان عربی، مجموعه ای از ساختمانها در کاخ توپکای است که متعلق به همسران پادشاهان و فرزندان آنها بود که توسط سربازان سیاه پوش محافظت می شد.  در برخی موارد، جمعیت حرمسرا به 474 خانم می رسید.  در داخل حرم ها اتاق هایی برای مادر سلطان، همسران سلطان، پادشاهان، حمام های ترکی، اتاق ختنه، ساختمان سلطان و در مجموع بیش از 400 اتاق وجود داشت.  امروزه حرمسرا یک موزه است که در مجاورت کاخ توپکاپی قرار دارد و در ساعات خاصی پذیرای تورهای گردشگری هستند.
 حرمسرا کاخ توپکاپی


کاخ موزه توپکاپی استانبول


کاخ توپکاپی به عنوان موزه در سال 1924 به سفارش مصطفی کمال آتاتورک به روی عموم مردم بازگشایی گردید.  بخش های زیادی در کاخ توپکاپی وجود دارد که امروزه از نظر گردشگران میگذرد و جزوی از اماکن دیدنی استانبول می باشد اما باید در نظر داشت که این کاخ موزه به صورت کاملا نمایشگاهی اداره شده و هیچ گونه مبلمانی ندارد. بعضی از سالن های این نمایشگاه برای مرمت بسته شده، اما با این وجود کاخ توپکاپی شما را برای نیمی از روز مسحور میکند.لطفا توجه داشته باشید که در برخی از سالن های نمایشگاه کاخ توپکاپی مانند خزانه داری، لباس های سلطان و Holly Relics شما مجاز به گرفتن عکس نیستید.

موزه کاخ توپکاپی
 
وارد دنیای شگفت انگیز کاخ توپکاپی شوید


دروازه اول کاخ توپکاپی استانبول


هنگامی که شما ازاولین دروازه یا همان دروازه ای امپراطوری میگذرید وارد حیاط اولی که به نام "حیاط خلبان" مشهور است می شوید. ازاین دروازه همه می تواند عبور کنند اما تنها سلطان میتوانست بر روی اسب از آن عبور کند ودیگران تنها با پای پیاده!
 در این قسمت کاخ توپکاپی پارکی زیبا و مجلل، برخی از خرابه ها و ستون های دوره بیزانس، کلیسای هژیر ایرن که متعلق به قرن شانزدهم هجری است که گه گاه برای بعضی از کنسرت ها و نمایشگاه های هنری امروز استفاده می شود قرار دارد وامپراطوری نعنا و موزه باستان شناسی هم به شکل زاید الوصفی از شما استقبال می کند.

قبل از اینکه به دروازه دوم برسید، غرفه های فروش بلیت، اداره تغییرات و یک فروشگاه کوچک  در سمت راست شما وجود دارد.


 دروازه کاخ توپکاپی


دروازه دوم کاخ توپکاپی ترکیه


دروازه دوم کاخ توپکاپی دارای دو برج دفاعی است و "دروازه محبت" نامیده می شود، زیرا هر کس باید قبل از رفتن، به سلطان احترام بگذارد . ازدروازه دوم کاخ توپکاپی تنها سلطان و افرادی که در کاخ کار می کردند، می توانستند عبور کنند وبرای استفاده عموم مردم نبوده است. امروزه، عبور از این دروازه پس از بررسی امنیتی و کنترل بلیط  برای عموم آزاد خواهد بود و شما به حیاط دوم کاخ (حیاط دیوان) دسترسی خواهید داشت. دومدل مینیاتوری از کاخ توپکاپی در سمت راست وجود دارد و نقشه بزرگی نشان دهنده پایه واساس گسترش امپراتوری عثمانی است.  در سمت راست حیاط، آشپزخانه کاخ توپکاپی وجود دارد که بین 800 تا 1000 آشپزآن مسئول آماده نمودن غذا برای 10000  نفراز ساکنان کاخ توپکاپی را داشتند . امروزه مجموعه ای زیبا از مجموعه ظروف چینی و برخی از انواع ظروف ژاپنی و نقره ای در بخش های جداگانه آشپزخانه نگه داری می شود. در طرف دیگرحیاط، به سمت چپ که حرکت کنید دیوان یا اتاق شورا وجود دارد، جایی که وزیران و مشاوران آنها برای بحث در مورد مسائل روزمره یا برای ملاقات های خارجی گرد هم می آمدند . خزانه کاخ در کنار آن قسمت وجود دارد که سلاح های مورد استفاده درآن زمان را به نمایش گذاشته و برج دادگستری بالای آن برای نظارت بر بندرپیش بینی شده است . ورودی حرمسرا نیز در این حیاط درست در پشت اتاق دیوان است.
 
دروازه سوم کاخ توپکاپی استانبول


دروازه سوم به نام "دروازه فداکاری" نامیده می شود، زیرا سلطان و عدالت خانه او در اینجا جشن های مهمی را به پا می کردند، از آن جمله میتوان به جشن تاج گذاری سلطنتی اشاره کرد.جالب است بدانید در کاخ توپکاپی وقتی سلطان خوشحال بود، همه خوشحال بودند.  این دروازه توسط سربازان سفید پوش محافظت می شد وهیچکس نمی توانست بدون اجازه سلطان از آن عبور کند.  هنگام ورود به حیاط سوم (حیاط  یا اندرون)، اولین ساختمان تالاری است که سلطان از سفرای خارجی پذیرایی میکرد. اتاق راحتی که با برخی از مبلمان های خاص تزئین شده است.  پشت این اتاق، کتابخانه ای نیز وجود دارد.  در سمت راست حیاط کاخ توپکاپی، مجموعه لباس های سلطان و خزانه داری وجود دارد، شاید یکی از محبوب ترین بخش های موزه این مکان باشد.از جمله مواردی که میتوان به آنها اشاره کرد: 86 قاشق چایخوری کریستال الماس نشان ساخته شده توسط Kasikci ، خنجر توپکاپی، زمرد بزرگ،  چندین تخت پادشاهی، شمع دانی های بزرگ ساخته شده از طلای خالص و آثار سنت جان باپتیست است.


در سمت چپ حیاط سوم کاخ توپکاپی بخش اشیاء مقدس وجود دارد که در آن اقلام مهم دینی ومذهبی مانند: لباس یا همان خرقه، رد پا، دندان و موم حضرت محمد (ص)، شمشیر خلفای صدر اسلام، سنگ سیاه متعلق به کعبه و برخی از آثار دیگر در این سالن و همچنین چندین اتاق دیگر که با نقاشی های سلطنتی، مینیاتوری و همینطورساعتهای قدیمی زینت داده شده اند وجود دارد.


پس از حیاط سوم، چندین دالن شمارا به چهارمین و آخرین حیاط قصر یعنی باغ خصوصی سلطان (صفا الهمایون در عربی) گسیل میدهد ، جایی که گل های رز، گل های لاله وگلخانه هایی وجود داشت که از نظر سلطان نوشیدن چای یا قهوه در کنار این منظره زیبا بسیار عالی بود. غرفه بغداد، غرفه روان وغرفه نشیمنگاه در سمت چپ حیاط و مشرف به شاخ طلایی ساخته شده در قرن 17 میلادی با کاشی های زیبا و مروارید های طبیعی تزئین شده روی چوب وهمینطوراتاق ختنه پسران سلطان واتاق حجامت مشرف به دریای مرمره و بسفر، که در اواسط قرن نوزدهم ساخته شده بود وجود دارد.مسجد کوچک یکی ازمکانهای جالب حیاط این قسمت کاخ توپکاپی است.  درست در زیرغرفه حجامت، کافه و رستورانی در حال خدمت رسانی به گردشگران هستند.

 
چگونه به قصر توپکاپی برویم؟


قصر توپکاپی در محله سلطان احمد در نزدیکی Eminonu در قسمت قدیمی شهر قرار گرفته و درهای آن روزانه  از ساعت 9:00 الی 17:00 به غیر از روزهای سه شنبه هر هفته بروی عموم باز است. 

برای تور های استانبول در طول تابستان، ساعات کاری بیشتراست و معمولا زمان بازدید تا ساعت 19 بعد ازظهرطول می کشد و ممکن است بسته به درخواست سازمان گردشگری در طول 7 روز هفته باز باشد.موزه در صبح روزهای تعطیلات مذهبی بروی بازدید کنندگان بسته است.

 
 
قیمت بلیط ورودی کاخ توپکاپی


 در حال حاضر، ورودی کاخ توپکاپی برای بزرگسالان 60 لیر ترکیه است واگر قصد دیدن حرمسرا را دارید باید به آن مبلغ 35 لیر دیگر اضافه نمایید.


 
تلفنهای ضروری کاخ توپکاپی


 تلفن:۰۹۰۲۱۲۵۱۲۰۴۸۰
 فکس:۰۹۰۲۱۲۵۲۸۵۹۹۱
 
لطفا توجه داشته باشید که هزینه های بلیط  ورودی قصر توپکاپی در روزهای غیر تعطیل یا روزهای تعطیل بدون اطلاع قبلی تغییر می کند و یا اینکه موزه یا بخشی از آن ممکن است برای بازسازی بسته شود.

رزرو هتل در اطراف کاخ توپ کاپی و خیابان سلطان احمد برای تور های استانبول از طریق کارگزاری هتل های استانبول istbookinghotel با مناسب ترین قیمت امکان پذیر است.

رزرو هتل نزدیک کاخ توپکاپی

جهت رزرو هتل استانبول نزدیک کاخ توپکاپی و جاهای دیدنی استانبول میتوانید از میان هتل های معرفی شده در سایت خیابان آکسارای و فاتیح و سلطان احمد هتل مورد نظر خود را پیدا کنید.

نظرات

توسط روشن 18 Jun 2020 (کاخ توپکاپی استانبول) :
(4/5

ارزش یک بار دیدن را دارد

کاخ توپکاپی استانبول به نظر من ارزش یک بار دیدن را داره با توجه به اینکه قیمت بلیطش بالاست ولی ما توی سفرمون برای بازدید از کاخ توپکاپی حدودا 3 تا 4 ساعت وقت گذاشتیم.